Holi Fest
A A A

Dünyanın en renkli festivaline hoş geldiniz!

 

Hindistan'a özgü Holi Festivalinin amacı baharın gelişini kutlamaktır. 

Festivale verilen diğer isim ise "Renklerin Festivali'dir"

Hint halkı rengarenk toprak boyaları, önce yüzlerine sürerler, daha sonra ise birbirlerine ve etrafa atarlar. 

İnsanların üzerine dökülen, etrafa saçılan boyalar, baharın gelişiyle başlayan renkliliği ve yeniden doğuşu simgeler.

İyinin Kötüye karşı zaferini anlatan bu festival, her yıl baharın gelişiyle dolunay zamanı kutlanır.

Havaların ısınması, çiçeklerin açması, bitki örtüsünün yeniden canlanması baharın gelişinin müjdecisi. Köklerini Hindu mitolojisinden alan Holi’de de baharın gelişini ve yeniden doğuşu birlikte kutlayalım mı?

 

Holi’de kullanılan her rengin bir anlamı var. Kırmızı masumiyet, sarı dindarlık, mavi sakinlik ve ağırbaşlılık, yeşil canlılık anlamına geliyor. Ancak birbirinize boya atarken buna o kadar da takılmanıza gerek yok. Bu arada hatırlatalım sizi boyamaya kalkanlara sakın sert davranmayın. Çünkü Holi’de boyanmaya itiraz etmek biz de sizinle bayramlaşmaya kalkan insanla bayramlaşmamak kadar ayıp.

Festivalin tarihi, efsanelere ve mitolojilere dayanıyor

Hint mitolojisine göre kötülüklerin kralı Hiranyakaşipu, ‘Hindu Tanrısı Brahma’ tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilir. Zamanla küstah ve kibirli biri olmaya başlayan Hiranyakaşipu, herkesin sadece ona itaat etmesini ister. Bunun üzerine oğlu Prablah, babasına karşı çıkar ve ona itaat etmeyi reddeder. Hiranyakaşipu birçok defa oğlu Prablah’ı öldürmeye çalışır ama her seferinde diğer tanrı Vishnu, Prablah’ı kurtarır. En sonunda Hiranyakaşipu, onu kız kardeşinin kucağında uyurken yakmayı planlar. Ancak kız kardeşi Holika’nın üzerindeki şal ateşte yanmamaktadır. Holika, kendi hayatını tehlikeye atıp kardeşi Prablah’ı kurtarmak için şalını üzerinden çıkarıp ona verir. Prablah kurtulur fakat Holika orada ölür. Hindu tanrısı Vishnu bunun üzerine Hiranyakaşipu’yu öldürerek yerine oğlunu getirir. Holi Festivali, adını Holika’dan almakta ve iyinin kötüye karşı zaferini de kutlamaktadır.

 

 

İlgili görseller