Sardinya
A A A

Sardinya’nın turkuaz denizi ve beyaz kumsallarının güzelliği ancak tropik sahillerle kıyaslanabilir.

 

Balayı ya da yıldönümünüzde özel havuzları olan sessiz villalarda konaklayabilir, deniz manzaralı apartlarda kalabilir ya da  tüm gün SPA hizmeti veren otelleri tercih edebilirsiniz.

 

Sardinya mutfağı zengin peynir çeşitleriyle ve makarnalarıyla ünlenmiştir. Ayrıca kaydea değer bir şarap kültürü de bulunan ada, gurme çiftler için ideal bir destinasyondur.

 

 

Palau ve Santa Teresa di Gallura

Bu kentler, adadaki bakir sahillere serpiştirilmiş bir çok resort otele ev sahipliği yapmaktadır. Eski merkezinde yerel mimarinin nadide örneklerini keşfedebileceğiniz Santa Teresa’da, ayrıca Korsika Adası’nın başkenti Bonifacio’ya günlük feribot seyahati yapabilirsiniz. Palau’dan Isola della Maddalena’ ya feribotla geçip sekiz ada ve 40 adacıktan oluşan bu takım adaları keşfedebilirsiniz. 

 

San Teodoro

San Teodoro sahil şeridi, etkileyici kumsalları ve koylarıyla ün salmıştır. En ünlü sahili La Cinta’dır. Buradan San  Teodoro Gölü’nün bitki örtüsünü ve içindeki canlı yaşamını şaşırarak izleyeceksiniz. Cala Brandinchi başka bir ünlü plajdır bazıları egzotik görünümünden dolayı buraya Tahiti de derler.

 

Costa Smeralda

Costa Smeralda veya Zümrüt Adası, beyaz kumlu plajları, berrak deniz suyu, şık ve pahalı resort otelleriyle Sardinya’nın en çok bilinen bölgesidir. Costa Smeralda’nın merkezi konumundaki Porto Cervo kesinlikle ziyaret edilmeye değer bir yerdir. Resortun kalbinde konuşlanmış kafeleri, barları ve restorantları ile Piazzetta kaliteli bir tatil için mükemmel bir duraktır. Buradaki iskelede keyifle yürürken bir tarafta ünlü moda tasarımcılarının butiklerini, diğer bir yanda lüks yatları görebilirsiniz. Porto Cerve ayrıca Akdeniz’deki en seçkin gece klüplerine sahiptir.

 

Alghero

Güneybatı yakasında bulunan, Sardinya’nın en güzel kasabası olarak adlandırabileceğimiz Alghero, eski bir Katalan balıkçı limanıdır. Katalan etkisi fazla olduğundan aynı zamanda “Küçük Barcelona’’ adıyla da anılmaktadır. Denizden yukarda kayalık bir çıkıntıya kurulmuş olan kasaba, çiçeklerin ve palmiyelerin bollukla büyüdüğü yerlerdir. Ayrıca kuzey taraflarında birçok harika plaja sahiptir.

 

Sant’ Antioco ve San Pietro

Sant’ Antioco ve San Pietro adaları, Sardinya’nın güney batı yakasında yer alır ve kumlu sahilleri ve sakin koylarıyla tanınır. Ayrıca neşeli kasabalar Calasetta ve Carloforte’da beyaz ve pastel renklerle boyanmış evler dar sokaklar boyunca uzanır. Sant’Antioco kasabası daha gelişmiştir.

 

Villasimius

Villasimius, Sardinya’daki bir diğer küçük balıkçı köyüdür. Ama lokasyonundan ötürü yat tutkunlarının demirlemek için sıkça kullandığı bir yer haline gelip tatilciler için tercih edilen bir merkez olmuştur.

 

Pula

Pula, Sardinya’daki en büyülü sahil şerididir. Huzur verici plajları ve koyları, Roma kalıntıları ve adeta insanı kör edecek derecede beyaz kumlarıyla zengin bir arazidir. Pula’dan çok da uzakta olmayan Nora sahilinde büyük bir Roma amfi tiyatrosu bulunmaktadır ve yazın burada müzik festivalleri yapılmaktadır. Derin suları ve irili ufaklı plajları, tatil için mükemmel bir alternatif sunmaktadır.